Léčba onemocnění
Hepatitida A
Hepatitida A se léčí symptomaticky. To znamená, že se především podporuje organismus, aby se s tímto onemocněním vyrovnal. Důležitý je klidový režim a dodržování diety. Tato nemoc vyžaduje izolaci na infekčním oddělení a podléhá hlášení. Co se týče diety, ta se nejdříve zaměřuje na sacharidy (pečivo, kaše, čaj atd.), později se mohou přidat i bílkoviny. Nejdůležitější ale je vyhnout se smaženému a kořeněnému jídlu a hlavně přísný zákaz alkoholu. Vhodné je libové maso, nízkotučné mléčné výrobky a také třeba kompoty. U lidí, kteří se setkali s nemocným hepatitidou A, se také uplatňuje postexpoziční profylaxe. Buď se podává standardní očkovací látka nebo lidský imunoglobulin. Ten se využívá především u rizikových skupin (malé děti, staří lidé, chronicky nemocní, poruchy imunitního systému).
Hepatitida B
Cílem léčby u chronické hepatitidy je především zabránit progresi změn, které postihují jaterní tkáň. K tomu je nutné potlačit množení a přežívání viru v krvi a také zastavit nebo zlepšit změny, kterými už jaterní buňky a tkáň jako celek prošly. K léčbě se využívá pegylovaný nebo konvenční interferon, což je látka, která v těle funguje i přirozeně a ovlivňuje reakce imunitního systému. Dalšími léky jsou antivirotika, ta slouží pro zastavení replikace samotného viru. Patří mezi ně např. lamivudin nebo tenofovir. Délka léčby se u jednotlivých pacientů liší. Někomu stačí půl roku, jiní musí užívat léky a chodit na injekce až rok. U akutní hepatitidy se využívá spíše symptomatické léčby, užívají se látky na podporu jater (hepatoprotektiva) a je nutné dodržovat jaterní dietu.
Hepatitida C
Pokud se podaří infekci zachytit v akutním stadiu, tak je plně indikována k protivirové léčbě. Využívají se k tomu dva typy léků – pegylovaný interferon a ribavirin. Interferony patří k přirozeným modulátorům imunitního systému, ribavirin je lék zaměřený proti množení a dalšímu přežívání viru v organismu. Pro léčbu akutní hepatitidy C je nutné tyto léky užívat 3-6 měsíců. Většina případů onemocnění hepatitidou C, ale přechází do chronicity. K její léčbě se používají stejné preparáty. Léčebné schéma se ale liší podle toho, o který typ viru se jedná. Může trvat 48 týdnů, ale také jen polovinu. Primárním cílem je negativní hodnota testu na protilátky proti HCV v séru. Tedy vyléčení nemoci. Další, sekundární cíle, se týkají především orgánu samotného. Patří mezi ně snížení výskytu jaterního selhání a nutnosti transplantace a boj proti hepatocelulárnímu karcinomu. To vše podporuje delší přežití nemocného.